JAKIE KOLORY WYBRAĆ DO DZIECIĘCEGO POKOJU?
NEUTRALNE BARWY & KOLOROWE AKCENTY
Klasyczna biel, neutralne szarości, czy bajecznie tęczowe barwy? Wybór odpowiedniego koloru w pokoju dziecięcym zależy przede wszystkim od wieku Małego Lokatora. Jak wiadomo kolor wpływa na nastrój, pomaga lub utrudnia koncentrację, wycisza lub aktywizuje. Właśnie dlatego w przypadku Maluchów design jest bardzo ważny, ponieważ ma pośredni wpływ na aspekty psychologiczne. Z tego względu projektanci wnętrz rekomendują inne kolory dla dzieci w wieku do 3 lat, inne dla przedszkolaków i jeszcze inne dla małych nastolatków.
KOLOROWE ŻYCIE MALUCHÓW
Jedną z dobrych propozycji kolorystycznych pokoju dla dziecka jest klasyczna biel. Dlaczego? Zabawki, ubranka, gry i wiele innych gadżetów z reguły są bardzo kolorowe, więc w naturalny sposób przełamują neutralne kolory, tworząc ich przeciwwagę. Właśnie z tego względu warto postawić na minimalizm i ograniczyć paletę kolorów do dwóch –trzech barw, aby ściany i meble nie tworzyły wraz z pozostałym wyposażeniem pokoju męczącej pstrokacizny. Co więcej, warto pamiętać o zasadzie: im mniejsza przestrzeń, tym mniej kolorów.
KOLORY POKOJU DLA DZIECI DO 3 LAT
Czy wiesz, że Maluchy aż do 3 roku życia nie widzą pastelowych kolorów? Tak wynika m.in. z badań także przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Poznańskiego. W związku z etapem rozwojowym behawioryści i psychologowie koloru rekomendują w tym okresie stosowanie barw kontrastujących. Między innymi dlatego designerzy oraz producenci zabawek proponują dla najmłodszych zestawienie barw jasnych przełamanych wyrazistymi akcentami, np. kremowe ściany oraz kontrastujące mebelki.
INDYWIDUALIZM NA NEUTRALNYM TLE
Upodobania i gust nieco starszych dzieci zmienia się bardzo dynamicznie – zwłaszcza we wczesnym okresie dojrzewania. Z tego względu także w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie neutralnych kolorów ścian oraz mebli i zastosowanie dodatków elementów wystroju przełamujących standard.
PSYCHOLOGIA KOLORÓW W POKOJU DZIECIĘCYM
Przyjrzyjmy się behawioralnej charakterystyce kolorów:
- Klasyczna biel i kremowy – stanowi idealną przeciwwagę dla intensywnych kolorów, które pobudzają wyobraźnię oraz decydują o indywidualnym wystroju pokoju. Jak uważają behawioryści działa uspokajająco oraz zachęca do utrzymania porządku.
- Zielony & ciepły seledyn – działa uspokajająco oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale używany w nadmiarze może powodować senność i rozdrażnienie.
- Niebieski & błękitny –działa uspokajająco, odprężająco oraz ułatwia wymianę myśli, ale używany w nadmiarzemoże sprzyjać bałaganiarstwu i lenistwu.
- Żółty i pomarańczowy – stymuluje układ nerwowy, pobudza kreatywność i pozytywną energię oraz sprzyja koncentracji. Niektóre odcienie (np. cytrynowy) powoduje jednak „skutki uboczne”, ponieważ przyciąga owady. Nadmiar koloru żółtego może powodować niepokój, poddenerwowanie oraz aktywizować do kłótni.
- Czerwień – ten kolor działa pobudzająco, dlatego nie rekomenduje się go w pokojach dziecięcych.
- Jasny/pudrowy róż – kolor uwielbiany przez małe dziewczynki – nastraja pozytywnie, lecz w nadmiarze może powodować arogancję, izolację i brak poczucia bezpieczeństwa.
- Przełamujące akcenty – dla zrównoważenia każdego z wyżej wymienionych kolorów warto stosować przełamujący akcenty, np. dla barwy jasnozielonej – delikatny róż, lub dla niebieskiego – barwę żółtą lub delikatny pomarańcz.
Przeczytaj nasz następny artykuł