JAKIE KOLORY WYBRAĆ DO DZIECIĘCEGO POKOJU?

Udostępnij

JAKIE KOLORY WYBRAĆ DO DZIECIĘCEGO POKOJU?

NEUTRALNE BARWY & KOLOROWE AKCENTY

Klasyczna biel, neutralne szarości, czy bajecznie tęczowe barwy? Wybór odpowiedniego koloru w pokoju dziecięcym zależy przede wszystkim od wieku Małego Lokatora. Jak wiadomo kolor wpływa na nastrój, pomaga lub utrudnia  koncentrację, wycisza lub aktywizuje. Właśnie dlatego w przypadku Maluchów design jest bardzo ważny, ponieważ ma pośredni wpływ na aspekty psychologiczne. Z tego względu projektanci wnętrz rekomendują inne kolory dla dzieci w wieku  do 3 lat, inne dla przedszkolaków i jeszcze inne dla małych nastolatków.

KOLOROWE ŻYCIE MALUCHÓW
Jedną z dobrych propozycji kolorystycznych pokoju dla dziecka jest klasyczna biel. Dlaczego? Zabawki, ubranka, gry i wiele innych gadżetów z reguły są bardzo kolorowe, więc w naturalny sposób przełamują neutralne kolory, tworząc ich przeciwwagę. Właśnie z tego względu warto postawić na minimalizm i ograniczyć paletę kolorów do dwóch –trzech barw, aby ściany i meble nie tworzyły wraz z pozostałym wyposażeniem pokoju męczącej pstrokacizny. Co więcej, warto pamiętać o zasadzie: im mniejsza przestrzeń, tym mniej kolorów.

KOLORY POKOJU DLA DZIECI DO 3 LAT
Czy wiesz, że Maluchy aż do 3 roku życia nie widzą pastelowych kolorów? Tak wynika m.in. z badań także przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Poznańskiego. W związku z etapem rozwojowym  behawioryści i psychologowie koloru rekomendują w tym okresie stosowanie barw kontrastujących. Między innymi dlatego designerzy oraz producenci zabawek proponują dla najmłodszych zestawienie barw jasnych przełamanych wyrazistymi akcentami, np. kremowe ściany oraz kontrastujące mebelki.

 INDYWIDUALIZM NA NEUTRALNYM TLE

Upodobania i gust nieco starszych dzieci zmienia się bardzo dynamicznie – zwłaszcza we wczesnym okresie dojrzewania. Z tego względu także w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie neutralnych kolorów ścian  oraz mebli i zastosowanie dodatków elementów wystroju przełamujących standard.

PSYCHOLOGIA KOLORÓW W POKOJU DZIECIĘCYM

Przyjrzyjmy się behawioralnej charakterystyce kolorów:

Przeczytaj nasz następny artykuł

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie. Więcej w polityce prywatności

Rozumiem