Urządzając łazienkę nie skupiaj się wyłącznie na względach estetycznych i funkcjonalności. W tym przypadku wyjątkowo istotne jest również bezpieczeństwo i duża odporność na specyficzne warunki. W łazience panuje bardzo duża wilgotność powietrza, niemal wszędzie może znaleźć się woda, a ryzyko poślizgnięcia i stracenia równowagi na mokrej powierzchni jest większe niż w innych pomieszczeniach.
Niestety w większości łazienek nie ma okien. Z tego względu niezbędne jest dobrze rozplanowane oświetlenie oraz wentylacja. Lampy powinno się dobierać w zależności od metrażu pomieszczenia, dominującej w nim kolorystyki oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej instaluje się jedno główne źródło światła, jednak można je zastąpić kilkoma mniejszymi lampkami. Dzięki temu w łazience zagości bardziej intymna atmosfera. Sugerujemy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie przy lustrze, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają panie. J Najlepiej zainwestować osobne lampy kinkietowe i umieścić je z prawej i lewej strony. Jeśli już w łazience znajduje się okno, trzeba pamiętać o tym, by nie ograniczać do niego dostępu. Unikajcie umiejscawiania pod nim wanny czy umywalki. W pierwszym przypadku o wiele trudniej będzie je otworzyć lub wyczyścić, natomiast w drugim – nie powiesicie lustra.
Umywalkę należy dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości, jakie daje łazienka. W przypadku niewielkiego pomieszczenia lepiej zdecydować się na małą, która spełni swoją funkcję, ale nie zajmie dużo przestrzeni. Z kolei w przypadku, gdy z tej łazienki korzysta kilku członków rodziny, warto rozważyć zakup dwóch umywalek lub jednej, ale nieco większej. Oczywiście jeśli warunki na to pozwalają. Co do lustra przyjęło się, iż jest ono montowane w łazience, najczęściej nad umywalką. Przede wszystkim pozwala to praktycznie wykorzystać przestrzeń, a poza tym optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei pod umywalką warto wyznaczyć miejsce na szafkę. Na pewno nikomu nie będzie tam przeszkadzać, a Ty zyskasz dodatkowe półki do przechowywania artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków, papieru toaletowego, ręczników czy suszarki. Zwróć jednak uwagę, na zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią. Zalecamy szukać mebli specjalnie przeznaczonych do łazienek.
Pamiętaj, żeby przed wilgocią zabezpieczyć również kontakty, uszczelnić silikonem wszystkie przestrzenie między wanną, umywalką, prysznicem a podłogą, ścianą czy blatem mebli. W łazience nie powinno też zabraknąć grzejnika. Najlepiej, jeśli znajdzie się blisko kabiny prysznicowej, wanny lub pomiędzy nią a umywalką. Nie tylko nie zmarzniesz tuż po kąpieli, ale również zyskasz miejsce do suszenia ręczników.
Projektowanie wnętrz takich jak łazienka nie jest prostym zadaniem i wymaga uwzględniania wielu aspektów. Zanim zabierzesz się za remont, dobrze przemyśl każdy detal albo poproś o pomoc architekta wnętrz.