Kuchnia: otwarta vs. zamknięta
Kuchnia otwarta to dość popularne rozwiązanie, zwłaszcza w nowym budownictwie. Wiele osób decyduje się na połączenie tych dwóch pomieszczeń przede wszystkim ze względu na niewielki metraż lokum, a spora część nowych mieszkań jest już w ten sposób zaprojektowana. Takie rozwiązanie wynika również ze zmieniających się funkcji pomieszczeń, z których korzystamy na co dzień. Przecież zależy nam na maksymalnej wielofunkcyjności zarówno urządzeń, jak i pomieszczeń.
Projektowanie wnętrz w ten sposób ma wiele zalet, jednak nie jest doskonałe. Przede wszystkim pozwala na utrzymanie kontaktu wzrokowego z pozostałymi domownikami lub swobodne prowadzenie rozmów z gośćmi, którzy siedzą w salonie. Dzięki temu możesz spokojnie przygotowywać obiad, pilnując jednocześnie dzieci i skrócić czas podawania posiłków. Kuchnia otwarta pozwoli oszczędzić miejsce na wydzielanie osobnej przestrzeni na jadalnię, a także sprawi, że małe wnętrze stanie się bardziej przestronne. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by krzątając się po kuchni oglądać telewizję.
Przy odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni, Twoje mieszkanie może być bardzo ergonomiczne i funkcjonalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zapachy towarzyszące gotowaniu, będą unosić się w salonie. Oczywiście niezbędny jest dobry okap kuchenny, jednak mimo wszystko nie jest on w stanie całkowicie zniwelować zapachów potraw. Z tego względu nie polecamy takiego rozwiązania osobom bardzo pedantycznym. Co więcej stos brudnych naczyń czy nieład podczas gotowania będzie widoczny z salonu. Jeśli masz problem z utrzymaniem porządku, lepiej wybierz kuchnię zamkniętą. Ewentualnie możesz postawić na wyspie od strony salonu przesłonę, która ukryje to, co dzieje się na blacie. Minusem jest również brak ściany, wzdłuż której można by postawić meble w salonie czy też powiesić obraz. Ciekawą propozycją są natomiast niższe ścianki lub tylko fragmenty ścian o szerokości ok. 1-1,5 m, dodające pomieszczeniu nieco intymności.
Przy kuchni otwartej należy wziąć pod uwagę, że wystrój obu pomieszczeń musi ze sobą współgrać i nie można pozwolić sobie na pełną dowolność. Zwykle stosuje się jednakowe materiały wykończeniowe mebli oraz unika uchwytów przy meblach kuchennych, żeby tworzyły one jedynie tło całej aranżacji, a nie dominowały w pomieszczeniu.